hello world!

SFF:s årsmöte på f d F 5 i Ljungbyhed 250426-27

Publicerad: 2025-04-30
SFF Webbredaktör

Foton: Sven-Erik Jönsson

I helgen har föreningens årsmöte avhållits i Flygarhallen på Ljungbyhed Park. P g a att det anordnades en Campusdag på området, kunde årsmötesdeltagarna få lite flyg IRL före årsmötets början. Denna dag är främst till för flygteknikutbildningar som får möjlighet att presentera sin verksamhet för allmänheten. Men även medverkan av flygklubbar, museum, polis, Försvarets Materielverk/Vidselbasen, Lunds universitet/TFHS Trafikflyghögskolan, Försvarsmakten samt ytterligare några företag med flyganknytning. Den utlovade överflygningen av det nya skolflygplanet SK 40 uteblev tyvärr, eftersom flygplanet aldrig kom till Campusdagen.

I luften fick man till en början se anflygning över området av en TP 84 Hercules, som sedan landade och öppnade upp för besökare. Vi fick också se en Van's RV-4 samt en Saab Safir från Ljungbyheds Aeronautiska Sällskap, som utförde avancerad flygning, samt flygklubbens flygplan som var i luften, både enskilt och i bogsering av segelflygplan.

Utställningarna var givande, där bl a sex stycken avförda SK 60 från Flygvapnet fanns i hangarerna. Flygteknikutbildningarna disponerar också en TP 102A Gulfstream och ett antal Piper PA-31-310 Navajo, vilka tidigare använts av TFHS

Precis efter Campusdagen påbörjades så årsmötet med anmälan/incheckning, fika och därefter sedvanlig mötesagenda. Alla punkter godkändes av medlemmarna. Mötet avslutades sedan med utnämningar.

Presidiet bestod av Torsten Nilsson, sekreterare och Bengt Andersson, ordförande

Nyvalde hedersmedlemmen Michael Sanz och föreningsordförande Thomas Allard

SFF:s förtjänstmedalj i silver delades ut till:

Jan Andersson för att han på ett förtjänstfullt sätt visat upp historiska flygplan vid flygdagar runt om i landet. Jan kunde inte närvara personligen, utan kommer att få medaljen vid ett senare tillfälle.

Lars Durehed för hans engagemang i Österlens flygmuseum.

Rune Pettersson för hans engagemang för GEFS, Grästorp-Essunga Flyghistoriska Sällskap.

Förtjänstmedalj delades även ut till Kerstin Lundberg och postumt till hennes make Pelle, för deras renovering och färdigställande av en S 26 Mustang. Kerstin kunde tyvärr inte närvara, utan kommer att få medaljen vid ett senare tillfälle.

SFF:s förtjänstplakett delades ut till:

Stenbäcks museum och Gösta Andersson för hans engagemang i museet som hans son Richard Andersson nu tagit över ansvaret för. Gösta kunde inte ta emot plaketten personligen utan det fick Richard göra.

På kvällen blev det sedan middag på Lucy's Diner och en trevlig samvaro, där givetvis flyget var huvudämnet. Vad skulle det annars vara?

Foto: Kenneth Göransson

De medlemmar som stannade över till söndagen bjöds på både en fantastiskt fin film om SK 60 och dess historia fram till nedläggning, men även på en mycket intressant föreläsning av Lars Olin, i allmänhet om sitt liv i Flygvapnet, men i synnerhet om Team 60, där han under många år flög i gruppen på olika positioner och som på ett lättsamt sätt berättade om hur saker och ting verkligen gick till.

Nu ser vi fram emot nästa års årsmöte... var det nu ska komma att hållas.

Copyright © SFF